Rower wodny alternatywą dla zwykłego roweru?

rower_wodnyKtóż z nas nie zna rowerków wodnych? Ciężko taką osobę wskazać, ponieważ urządzenia te spisują się świetnie w trakcie wszelkiego rodzaju wczasów, urlopów czy innych spędów nad jeziorami, rzekami lub morzem, jednak warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, tym bardziej że z roku na rok takowych przybywa, a samo ich eksploatowanie to czysta, niczym nieskażona przyjemność.

 

Charakterystyka rowerów wodnych

I tak oto po pierwsze, rowery wodne można podzielić na kilka typów, spośród których najpopularniejszym jest niewątpliwie podział na rowery jednoosobowe oraz kilkuosobowe. Po drugie, rowery wodne charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa, stabilnością na wodzie oraz przyjaznością dla środowiska naturalnego. Po trzecie, sprawdzają się one świetnie jako sprzęt rekreacyjny, ale i sportowy, co potwierdza przykładowe zastosowanie ich w treningach fitness. Po czwarte, nie ma większego kłopotu z ich sterowalnością, nawet podczas poruszania się z prędkością do piętnastu kilometrów na godzinę. Po piąte, są one odporne na wiatr, fale czy inne warunki atmosferyczne, dlatego tak rzadko słyszy się o wypadkach zeń związanych, a po szóste wreszcie, do ich obsługi nie potrzeba żadnych umiejętności, w związku z czym i osoby starsze, i dzieci, i wszystkie inne doskonale sobie nań poradzą.

 

Skąd nazwa „rower”?

Pozostaje zatem spytać, dlaczego używa się doń nazwy „rower” i co wspólnego mają zeń przykładowe rowery damskie, rowery ostre koło i wszelkie inne? Podobieństwo jest właściwie tylko jedno, czyli napędzanie maszyny przy użyciu przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch za pośrednictwem nóg, czyli na zasadach identycznych jak w przypadku tradycyjnych rowerów i właśnie stąd ta zbieżność w nazewnictwie. Pozostałe elementy różnią się bowiem w wielu wymiarach i raczej nie przywołują wspólnych skojarzeń, a wręcz przeciwnie, brak kół, inny system hamowania, inny system kierowania czy inny wygląd raczej przywołuje myśl, iż są to urządzenia skrajnie od siebie różne.
Tagged , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>