Pierwszy na świecie latający rower!?

latajacy rowerLatający rower- brzmi dziwnie, prawda? Niemniej, wizja rodem z filmu E. T. stała się rzeczywistością i to całkiem niedawno, bo 12 czerwca 2013, kiedy to w Letoanech grupa czeskich konstruktorów zaprezentowała oraz przeprowadziła dziewiczy lot swego nowego wynalazku, znanego właśnie jako Flying Bike bądź F-Bike.

Jak to działa?

Faktem jest natomiast, że powyższy zwyczajnie lata, a wszystko to za sprawą przymocowanych doń wirników, które napędza się (tak jak w tradycyjnym rowerze) siłą własnych mięśni, przekazywaną przez pedały, z tą jednak różnicą, iż te ostatnie połączone są ze specjalnymi systemami elektronicznymi, wspieranymi przez silnik 50kW. Owszem, na obecną chwilę model ten wznosi się przez cztery, pięć, do sześciu minut, bowiem jego akumulatory (o pojemności 50Ah) nie pozwalają na więcej, ale to i tak sporo jak na rower ważący 85 kilogramów, nieprawdaż? Co też ciekawe, wspomniany silnik może być również wykorzystany do pięćdziesięciokilometrowej jazdy tradycyjnej i to w tempie 50km/h, aczkolwiek- biorąc pod uwagę, że jest to jedynie prototyp- jeszcze nie ma informacji na temat ewentualnego doładowania go w trakcie podróżowania.

Jeśli chodzi z kolei o możliwość uniesienia człowieka, w trakcie testów został do tego wykorzystany manekin, ale nie ze względu na jakiekolwiek ograniczenia techniczne, a jedynie ze względów prawnych, ponieważ niektóre części F-Bike’a jeszcze nie zostały opatrzone odpowiednimi certyfikatami.

 latajacy rower2

Flying Bike i co dalej?

Reasumując więc, wygląda na to, iż ostre koło sklep warszawa, rowery elektryczne czy nawet najlżejszy rower świata już furory robić nie będzie, ponieważ technologia kolarska zatacza coraz to szersze kręgi i wcale nie zapowiada się, aby wszystko to się zmieniło, a wręcz przeciwnie. Powyższy przykład jest zaś i tego potwierdzeniem, i jednocześnie jedną z wielu prób uczynienia tejże branży bardziej innowacyjną, dlatego pozostaje nam wypatrywać w przód i czekać na kolejne rozwiązania odstające od znanych dotychczas norm. Co jednak przyniesie przyszłość, przekonamy się sami, ale oglądając takie pomysły jak Flying Bike można stwierdzić, iż na pewno będzie ona nad wyraz ciekawa.
Tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>