Kolarstwo torowe

10_toroweCzym jest kolarstwo torowe? A no dyscypliną, której podstawę stanowi wykorzystanie rowerów torowych na dwudziestoośmiocalowych kołach, zbliżonych pod względem specyfiki do rowerów szosowych, ale cechujących się większym uproszczeniem i zdecydowanie bardziej zredukowaną konstrukcją. Skoro natomiast mamy rowery torowe, muszą być i tory kolarskie, czyli druga składowa tej dyscypliny, podobna do tradycyjnych bieżni lekkoatletycznych, ale cechująca się większym nachyleniem na łukach, co umożliwia zachowanie stałej prędkości.

 

Konkurencje torowe

Na konkurencje tego odłamu kolarstwa składają się natomiast takie jak:

a) Sprint klasyczny, którego eliminacje odbywają się na zasadach dwustumetrowego wyścigu ze startu lotnego, składającego się z dwóch (lub ewentualnie trzech) okrążeń i realizowanego po dwóch zawodników.

b) Sprint olimpijski, który zaczyna się ze startu zatrzymanego i w którym ścigają się trzyosobowe drużyny, z czego każdy z zawodników przemierza jedno okrążenie.

c) Keirin, czyli sprint spopularyzowany w Japonii oraz Korei, który bazuje na wyścigach od czterech do siedmiu zawodników, podążających w pierwszych okrążeniach za motocyklem, nadającym coraz to szybsze tempo. Wszystko to po to, aby zająć jak najlepsze miejsce startu, z którego trzeba przejechać do mety jeszcze siedemset metrów.

d) 4000m drużynowo, czyli kolejny wyścig ze startu zatrzymanego, przeznaczony dla dwóch czteroosobowych drużyn, których czasem jest czas uzyskany przez trzeciego zawodnika. Co ciekawe, to właśnie ta forma przyciąga największe ilości kibiców, ponieważ jest niezwykle widowiskowa.

e) Omnium, czyli inaczej mówiąc wielobój, będący stosunkowo nową dyscypliną olimpijską (bo rozegraną po raz pierwszy dopiero na ostatniej olimpiadzie w Londynie) i składający się z sześciu konkurencji pokroju wyścigu eliminacyjnego czy tak zwanego scratchu.

Podsumowując więc, mamy tu do czynienia z czymś zupełnie innym od kolarstwa znanego nam z codzienności, jednak dobrze wiedzieć, że niektórzy rowery słomczyn używają do czegoś więcej, aniżeli tylko do podróży po bliskich sobie okolicach. Zresztą, wyżej przedstawione to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ wyróżniamy i kolarstwo górskie, i kolarstwo szosowe, i kolarstwo przełajowe, i nawet kolarstwo artystyczne, także naprawdę każdy ma w czym wybierać i naprawdę każdy może dostosować to wszystko pod kątem swoich indywidualnych oczekiwań. Nie pozostaje nam zatem nic, jak jeno z tego wszystkiego korzystać we własnym zakresie, nieprawdaż?
Tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>