ABC Bike Check, czyli szybkie sprawdzenie roweru przed wyruszeniem w trasę

10_abcZanim wyruszymy w jakiekolwiek trasy rowerowe, powinniśmy sprawdzić nasz sprzęt wyjątkowo dokładnie. Dlaczego? A no dlatego, iż sprawność i bezpieczeństwo to podstawa wszelkiego rodzaju wycieczek, bez względu na ich długość, trudność i inne cechy.

 

Podstawy

I tak oto po pierwsze, koniecznością jest sprawdzenie tych elementów, których wpływ na nasze bezpieczeństwo jest bezpośredni, a do których należą przede wszystkim hamulce rowerowe. Upewnijmy się więc, czy naciąg linki jest odpowiedni, czy działają one prawidłowo w trakcie jazdy i czy nie zawodzą w trakcie gwałtownego hamowania. Po drugie, warto upewnić się też co do tego, czy siodełko oraz kierownica rowerowa są właściwie dokręcone, aby nie było takich sytuacji, kiedy to niebezpiecznie luzują się one podczas jazdy. Po trzecie zaś, przyjrzyjmy się przerzutkom, płynności zmieniania weń przełożeń, właściwemu funkcjonowaniu manetek oraz prawidłowemu zachowywaniu się łańcucha podczas ich działania. Po czwarte wreszcie i chyba najważniejsze, zawsze warto sprawdzić prawidłowe nasmarowanie łańcucha i sprawdzić jego stan zużycia, z czym niejeden kolarz niejednokrotnie ma problemy, ale które szczęśliwie da się rozwiązać poprzez odwiedziny miejsc takich jak serwis rowerowy warszawa centrum i poprzez oddanie swego dwukołowca specjalistom.

 

Bezpieczeństwo

Jeżeli natomiast do powyższych wytycznych się nie zastosujemy, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż narazimy się na różnorakiego rodzaju nieprzewidziane sytuacje, mogące zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu. Czy jest to jednak warte niepoświęcenia tych piętnastu minut przed każdą wycieczką? Oczywiście, że nie, a wręcz przeciwnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można natomiast skorzystać z internetowego doradztwa, które wyżej wspomniane serwisy rowerowe praktykują dziś już właściwie regularnie, a także z for dyskusyjnych, gdzie rowerzyści dzielą się swoim doświadczeniem z innymi.
Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>